Seime – senas siūlymas neriboti komercinių saulės parkų galios iki 2 GW

Konstituciniam Teismui (KT) praėjusią savaitę paskelbus, kad komercinių saulės parkų galios ribojimas iki 2 gigavatų (GW) nenustatant pradėtų projektų plėtros reguliavimo, prieštarauja Konstitucijai, Seimui ketvirtadienį ketinama pateikti dar šių metų sausį įregistruotas pataisas, kuriomis siūloma naikinti tokį pernai įstatymu įtvirtintą ribojimą. 

Tokias Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisas Seime metų pradžioje įregistravo valdantiesiems priklausantys liberalai Andrius Bagdonas, Viktoras Pranckietis ir Romualdas Vaitkus bei du opozicijos atstovai: Lukas Savickas bei Algirdas Butkevičius.

„Tikiuosi, kad gal ministras (energetikos ministras Dainius Kreivys – BNS) leis ištaisyti jo padarytą klaidą ir nedės visų pastangų tam, kad šis įstatymo projektas nepraeitų net pateikimo stadijos“, – BNS sakė A. Bagdonas.

L. Savicko teigimu, toks reguliavimas lėmė, jog Lietuvoje dabar yra ir mažiau elektros gamintojų iš atsinaujinančių šaltinių, o tokios energijos kaina didesnė.

„Ribojimas tikrai prisidėjo ir prie to, kad Lietuva šiuo metu mažiau turi atsinaujinančios energetikos gamintojų, negu galėjo turėti nesant tokio reguliavimo, o tai tiesiogiai atsiremia ir į didesnį tarifą vartotojams“, – BNS teigė L. Savickas.

Pasak jo, Seime jau buvo bandymų ribojimą naikinti, bet pritrūkdavo balsų. L. Savickas įsitikinęs, kad KT sprendimas „dabar padės rasti tuos kelis trūkstamus balsus“.

„Kad nieko nelaukdami išspręstume tikrai neteisingą įstatymo nuostatą ir perteklinį ribojimą“, – teigė L. Savickas.

Tuo metu D. Kreivys po KT sprendimo aiškino, kad ministerija žada atsižvelgti į KT sprendimą ir tolesnį saulės ir vėjo energetikos plėtros reguliavimą numatyti įstatymu, o ne Vyriausybės nutarimu.

„Konstitucinis Teismas sako, kad kadangi tai yra ūkinės veiklos ribojimas, tai galima tik įstatymu, o ne Vyriausybės nutarimu. Mes tą padarėme Vyriausybės nutarimu. Todėl vienokį ar kitokį turinį, kuris buvo Vyriausybės nutarimu, (…) turime perkelti į įstatymą – tą mes ir padarysime“, – praėjusią savaitę sakė D. Kreivys.

Jis pakartojo, kad maksimali riba komerciniams saulės projektams nustatyta siekiant, kad elektros tinklo pralaidumų pakaktų tiek verslui, tiek gaminantiems vartotojams, tiek kitų atsinaujinančios energetikos išteklių pajėgumams.

Pernai birželį priimtos pataisos nustatė, kad komercinių saulės parkų suminė įrengtoji galia negali viršyti 2 GW, o ją pasiekus neišduodami leidimai prijungti jas prie tinklo. Dėl to naujų projektų vystytojai laikinai buvo priversti juos stabdyti. Pataisomis komerciniams saulės parkams buvo nustatyta maksimali 2 GW galia, o kartu su gaminančiais vartotojais – 4,4 GW.