Šalyje į tinklą susivienijusios 24 žaliosios savivaldybės jau laimi prieš kitas, nes galvoja ne tik apie dabartį, bet ir žmonių gerovę ateityje, teigia Seimo grupės „Žaliosios savivaldybės – 2030“ pirmininkas liberalas Andrius Bagdonas, apibendrindamas pirmadienį praėjusią konferenciją šia tema.
Konferencijoje KTU Aplinkos inžinerijos instituto direktorė prof. Žaneta Stasiškienė atskleidė, kad 2022 m. rekordiniai karščiai Europoje nusinešė beveik 62 tūkst. gyvybių, dėl karščio visame pasaulyje žmonės nedirbo 490 mlrd. valandų, kai galėjo dirbti, o ekstremalūs potvyniai paveikė 33 mln. žmonių.
„Vadinasi, valstybės, savivaldybės ir organizacijos planuodamos, kaip sumažinti klimato kaitą ir prie jos prisitaikyti jau dabar, rūpinasi, kad žmonės gyventų saugiau ir apskritai galėtų funkcionuoti vis dažniau užklumpant gamtos anomalijoms. Atsakomybė užtikrinant žmonių fizinę gerovę klimato krizės akivaizdoje pirmiausia tenka savivaldybėms – panašiai kaip užtikrinant sklandžią civilinę saugą galimų išorės grėsmių atveju“, – pabrėžia A. Bagdonas.
Pasak prof. Ž. Stasiškienės, savivaldybių atsakomybė pirmiausia apima pramonę, energetiką, transportą ir pastatus. Jos žodžiais, žalioji transformacija prasideda jau nuo paties pastato projektavimo, kai galima numatyti objekto žiediškumą – kad jis ateityje būtų ne griaunamas, o ardomas ir vėl panaudojamas.
„Jeigu jūs jau prisijungėte prie žaliųjų savivaldybių tinklo, jūs jau esate užkoduoti lyderiai. Savivaldybių lyderystė yra visiškai nauja lyderystės samprata“, – pabrėžė Ž. Stasiškienė.
Anot laikinojo Lietuvos savivaldybių asociacijos prezidento Audriaus Klišonio, žalioji transformacija savivaldybėse yra ne užgaida ar iškaba, o ateitis. „Įprastai laimi tie, kurie pradeda pirmieji, kurie nebijo iššūkių ir stengiasi, kad žalioji transformacija pasiektų ne tik savivaldybes, bet ir mąstymą“. Jo teigimu, įgyvendinus klimatui neutralius sprendimus savivaldybėje, galutinis naudos gavėjas galiausiai bus žmogus. Gerosiomis praktikomis, reguliavimo suteikiamomis galimybėmis pirmadienį konferencijoje su savivaldybėmis dalijosi ministerijų vadovai, pramonės atstovai.