Užtenka nelaimingų referendumų: pribrendo metas Lietuvoje įteisinti internetinį balsavimą referendumuose, balsuojant iki rinkimų dienos, siūlo liberalas Andrius Bagdonas, ketvirtadienį registravęs atitinkamą Referendumo konstitucinio įstatymo pakeitimą.

„Pripažinkime: griežti 1992 m. Konstitucijos reikalavimai neleidžia gyventojams priimti sprendimų, dėl kurių jie iš esmės sutaria. Ką daryti, kad referendumo teisė pagaliau veiktų? Negi balsavimą darysime privalomą? Siūlau ne baudas nebalsuojantiems, o platesnes galimybes – leisti savo pilietinę teisę ir pareigą išreikšti telefonu ar kompiuteriu. Jeigu šiais laikais internetu visiškai saugiai pervedami pinigai, lygiai taip pat saugiai ir patogiai galima atiduoti balsą“, – sako A. Bagdonas. 

Pagal konstitucines normas referendumas laikomas įvykusiu, jeigu už jį balsavo daugiau nei 50 proc. balsavimo teisę turinčių piliečių. Esant tokiai aukštai kartelei žlugo 2019 m. ir 2024 m. referendumai dėl pilietybės išsaugojimo, nors apie 75 proc. balsavusiųjų iniciatyvas palaikė.

„Pilietiškiausi žmonės nukenčia dėl to, kad kiti nepilietiški. Tai yra ne kas kita kaip demokratijos slopinimas, valios varžymas. Manau, kad internetinis balsavimas padidintų aktyvumą – paskatintų savo nuomonę išreikšti ir tuos, kurie nesudalyvauja tradiciniuose rinkimuose – ypač jaunimą“, – įsitikinęs A. Bagdonas.

Seimo nario manymu, internetinis balsavimas ne tik sudarys sąlygas perlipti sunkiai įveikiamą referendumo kartelę, bet ir atitiks šiuolaikinio žmogaus poreikius ir būdą, paskatins įtraukesnę demokratiją.

„Tiems, kurie bijo, kad mums priešiška Rusija pasikėsins į rinkimų procesą kibernetiniais ir dezinformaciniais išpuoliais, siūlau pažvelgti į Estiją: ten du dešimtmečius žmonės internetu balsuoja net nacionaliniuose rinkimuose ir iki šiol nekilo jokių incidentų – atvirkščiai, Estijoje demokratija klesti“, – pabrėžia A. Bagdonas.

Pagal įstatymo pataisą, balsavimas internetu kaip papildoma priemonė būtų vykdomas užtikrinant balsavimo slaptumą, duomenų saugumą ir rinkėjų tapatybės patikrinimą naudojant aukšto patikimumo lygio elektronines atpažinimo priemones. 

Lietuvoje pavyko vienintelis 2004 m. referendumas dėl stojimo į Europos Sąjungą, į kurį rinkėjus viliojo ir dovanos – dabar tokios uždraustos.