Seime pasirašytas memorandumas dėl Žaliųjų savivaldybių iniciatyvos

Pirmadienį Seime vykusioje liberalo Andriaus Bagdono organizuotoje konferencijoje pirmieji mokslo, verslo ir savivaldybių atstovai pasirašė susitarimą, kurio pagrindinis tikslas – sukurti nacionalinę bendradarbiavimo platformą ir kartu pasiekti, kad 2030 m. Lietuvoje turėtume bent penkias neutralaus poveikio klimatui savivaldybės.

„Daugiau nei metai nuoseklaus darbo savivaldybių žaliosios transformacijos srityje atsipirko su kaupu. Džiaugiuosi, kad Seimo laikinoji grupė „Žaliosios savivaldybės 2030“ tapo vienijančia jėga, telkianti savivaldybes, verslo ir mokslo partnerius klimato neutralumo tikslams siekti“, – teigia parlamentaras A. Bagdonas.

Seimo kanceliarijos nuotrauka (aut. Viktorija Chorna)

Kertiniu iniciatyvos partneriu tapo Lietuvos savivaldybių asociacija (LSA), atstovaujanti 60 Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybių.

„Europos Sąjungos ir nacionaliniai žaliojo kurso tikslai, tokie kaip energetinis nepriklausomumas, žalioji ir tvari plėtra, taip pat yra vienas iš savivaldybių prioritetų. Tikimės, kad glaudžiai bendradarbiaujant savivaldai, verslui, mokslui ir kitiems partneriams 2030 metais Lietuvos savivaldybės bus daug žalesnės, inovatyvesnės ir patrauklesnės gyventi. O bendri mūsų veiksmai ir pastangos prisidės prie spartaus artėjimo link klimatui neutralių savivaldybių“, – pasirašydama Žaliųjų savivaldybių iniciatyvos memorandumą ir kviesdama prie jo jungtis teigė LSA direktorė Roma Žakaitienė.

Siekiant realizuoti žaliosios transformacijos tikslus Lietuvos savivaldybėse, itin svarbus ir privataus sektoriaus indėlis. Pasirašydami memorandumą, lyderystę pirmieji parodė Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) atstovai. 

„Aukštos energijos kainos ir neigiama to įtaka ekonomikai verčia ieškoti alternatyvų iškastiniam kurui. Investicija įsirengiant vėjo ir saulės parkus leistų užfiksuoti elektros kaštus mažiausia dvidešimčiai metų į priekį. Šiame kontekste savivaldai tenka labai svarbus vaidmuo – be jos įsitraukimo kažin ar pavyks įtikinti skirti vietas atsinaujinančios energijos parkų plėtojimui. Būtent savivaldoms tenka svarbus permainų, elgsenos pokyčių katalizatoriaus vaidmuo“, – įsitikinęs LPK prezidentas Vidmantas Janulevičius.

Pasirašytu memorandumu iniciatyvos nariai įsipareigoja sukurti bendradarbiavimo platformą suinteresuotų subjektų deryboms dėl įtakos klimato kaitos švelninimo, prisidėti prie Nacionalinės klimato kaitos valdymo politikos strategijos įgyvendinimo ir siekti dekarbonizacijos įvairiuose pramonės sektoriuose. Žaliųjų savivaldybių iniciatyva yra atvira jungtis visoms suinteresuotoms mokslo, verslo, pilietinės visuomenės ir politinėms institucijoms.

Memorandumo tekstas

Renginio nuotraukos Seimo paskyroje „Flickr“