Kaip užsienio turistams parodysime, kad esame saugi šalis atvykti atostogų?

Pasitelkus mokslo, turizmo verslo ir valstybinio sektoriaus atstovus Lietuvoje laikas parengti ir įgyvendinti vietinio turizmo strategiją, į kurią turėtų būti įtrauktas ir atvykstamojo turizmo skatinimas, trečiadienį Seimo Ekonomikos komitete pasiūlė Liberalų sąjūdžio frakcijos narys Andrius Bagdonas, įvertinęs dramatiškus pandemijos paveikto atvykstamojo turizmo sektoriaus rodiklius.

„Dabar matome, kad dėl karo Ukrainoje planavusių atvykti užsienio valstybių turistų srautai vėl mažės. Daugelis užsienio turistų atšaukia keliones manydami, kad šiuo metu Lietuva nėra saugi šalis. Džiaugiuosi, kad Ekonomikos ir inovacijų ministerijos vadovybė sudarė darbo grupę, kurioje diskutuojama apie turizmo perspektyvas ateityje, bet jau metas rengti ir ilgalaikę Lietuvos turizmo skatinimo strategiją“, – sakė A. Bagdonas.

Europos kelionių ir turizmo duomenimis, Lietuvos atvykstamasis turizmas per pandemiją – tarp labiausiai nukentėjusių Europos Sąjungoje. 2021 metais mūsų kraštą aplankė 74 proc. mažiau keliautojų nei 2019 metais (Latvijoje – 78 proc., Estijoje – 77 proc. mažiau). Pavyzdžiui, į Kroatiją lyginamuoju laikotarpiu atvyko tik 37 proc. mažiau turistų.

Seime paskelbtais Ekonomikos ir inovacijų ministerijos duomenimis, šiuo metu „Keliauk Lietuvoje“ turizmo skatinimo biudžetas sudaro beveik 5 mln. eurų, dar 4 mln. eurų turizmui numatyti iš Europos Sąjungos fondų.

Tarp Vyriausybės finansuojamų priemonių turizmo sektoriaus įmonėms įvardijami dalinis sąskaitų apmokėjimas, vienkartinė išmoka, taip pat subsidijos atvykstamojo turizmo kelionių organizatoriams.

„Pajūrio kurortų viešbučiuose užsienio turistų 2020–2021 metais ženkliai sumažėjo, tačiau šias vietas užpildė vietos turistai, kad net neliko vietų, kur apsistoti. Todėl labai svarbu užtikrinti, kad parama pasiektų tuos viešbučius, kurių pajamos krito dėl ženkliai sumažėjusių atvykstančių užsienio turistų srautų, o sąnaudos papildomai išaugo pašokus energetinių išteklių kainoms“, – trečiadienį pabrėžė A. Bagdonas.