Kodėl sekmadienis tampa draudimų diena?

Seime užregistruotas dar vienas alkoholio draudimas – šįkart kolegos konservatoriai užsimojo uždrausti mažmeninę prekybą alkoholiniais gėrimais sekmadieniais. Tokio radikalaus reguliavimo nesiūlė netgi draudimais pagarsėjęs buvęs Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga. Panašu, kad dalis konservatorių ilgisi valstiečių eros, pagarsėjusios pertekliniais draudimais.

Kuo paremtas toks siūlymas? Pasak autorių, prekybą alkoholiu sekmadieniais draudžia Švedija, be to šis siūlymas prisidėtų prie mirčių ir savižudybių, kylančių dėl alkoholio vartojimo, mažinimo. Tačiau tokie argumentai skamba mažų mažiausiai neįtikinamai. Turime apsispręsti – ar norime aklai kopijuoti Skandinavijos valstybes, ar iš esmės spręsti alkoholio vartojimo problemas. 

Pasak Lietuvos statistikos departamento, alkoholio suvartojimas Lietuvoje laipsningai mažėja. 2019 m. vienas gyventojas suvartojo 11,1 litrų alkoholio per metus, kai 2014 m. šis rodiklis siekė net 14,2 litro. Džiaugiuosi, jog alkoholio suvartojimas mažėja, jaunimas darosi sąmoningesnis ir aktyvesnis. Tačiau visa tai – toli gražu ne tik valstiečių Vyriausybės nuopelnas. Nuo 2008 m. trys Vyriausybės kryptingai dirbo dėl to, kad alkoholio suvartojimas mažėtų ir tik viena iš jų taikė perteklinių reguliavimų politiką. Todėl manau, kad dalis dabar galiojančių alkoholio draudimų yra nelogiški ir pertekliniai bei kelia pasipiktinimą visuomenėje vietoj realios naudos. Turime atšaukti nelogiškus draudimus, ribojančius mūsų piliečių ir verslų teises. Pertekliniai draudimai didina šešėlinę alkoholio prekybą ir neprisideda prie to, kad turintys priklausomybę gautų tinkamą pagalbą.

Vietoje to naujoje Alkoholio kontrolės įstatymo redakcijoje siūlome, jog alkoholio pardavimo laikas būtų suvienodintas visomis savaitės dienomis – nuo 10 val. iki 20 val. Taip pat, kviečiame atsisakyti ir perteklinių alkoholio reklamos ribojimų. Galiausiai, esu įsitikinęs, jog visi pilnamečiai piliečiai turi turėti tokias pačias teises – daugiau nei keista, jei asmuo gali dirbti, mokėti mokesčius, vairuoti automobilį, būti pašauktas į karinę tarnybą, susituokti, tačiau savo vestuvėse negali išgerti taurės šampano. Kai žmogui sukanka 18 metų, jis tampa visiškai atsakingas už savo veiksmus – turime pasitikėti žmonėmis tuomet ir piliečiai pasitikės Valstybe.

Todėl šis naujas keletos kolegų siūlymas mane itin glumina – kartu su valdančiosios daugumos atstovais turėjome darbo grupę, kurioje aktyviai diskutavome, kokius pokyčius alkoholio kontrolės politikai taikyti. Nutarėme palikti tuos alkoholio pardavimų ribojimus, kurie iš tiesų veikia, o tų, kurie yra pertekliniai norime atsisakyti. 

Apmaudu, jog konservatorių frakcijoje atsiranda parlamentarų norinčių vėl sukti perteklinių draudimų keliu. Per rinkimus žadėjome žmonėms, kad draudimų laikus paliksime praeityje, pasitikėsime žmogumi ir jo gebėjimu atsakingai priimti sprendimus. Tad viliuosi, jog Seimas palaikys visos valdančiosios daugumos rengtas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, o neįves dar vieno nelogiško draudimo.