Liberalai priekaištauja opozicijai dėl nenoro mažinti Seimo narių amžiaus kartelę

Antradienį parlamente svarstant Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen pateiktą konstitucinių pataisų projektą, kuriuo siūloma Konstitucijoje nustatytą 25 metų amžiaus ribą, norint tapti Seimo nariu, sumažinti iki 21 metų, dalis opozicijos atstovų šiam siūlymui išreiškė nepritarimą.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas klaipėdietis Eugenijus Gentvilas teigia, kad tokiu elgesiu opozicija parodo savo veidmainiškumą.

„Opozicija nėra nuosekli. Iš vienos pusės, nuolat kartoja, kad valdančioji koalicija jų negirdi ir ignoruoja, tačiau, kai ateina laikas veiksmais įrodyti savo kalbas, patys stabdo platesnio atstovavimo iniciatyvas. Vis girdime priekaištą valdantiesiems, jog „reikia kalbėti su visais“. Mes, liberalai, sakom, kad reikia ne tik kalbėti, bet ir įgalinti veikti. Šiuo atveju – atverti duris jaunimui ateiti į Seimą“, – pranešime cituojamas E. Gentvilas. 

Europos Sąjungoje Lietuva yra numačiusi vieną aukščiausių amžiaus barjerų patekti į nacionalinį parlamentą – 25 metus. Tokią aukštą kartelę taiko tik Italija, Kipras ir Graikija. 

„Situacija yra daugiau nei keista – žmogus gali atstovauti Lietuvai Europos Sąjungos institucijose, bet negali spręsti nacionalinio lygio klausimų. Šios pataisos sudarytų galimybę jaunimui anksčiau įsijungti į politinius procesus ir sprendimų priėmimą“, – sako Liberalų sąjūdžio frakcijos narys, neringiškis Andrius Bagdonas.

Pasak jo, iš amžiaus cenzo mažinimui nepritariančių politikų pasigirsta būgštavimai, kad Seimą užplūs jaunimas be patirties. Tačiau, anot politiko, savivaldybių rinkimai rodo visai kitą situaciją, o aktyvus jaunimas nori įsitraukti į politiką – su kiekvienais rinkimais balsuoti ateina vis didesnė dalis jaunimo.

„Po savivaldybių rinkimų reformos iš maždaug 1500 išrinktų tarybų narių tik du buvo aštuoniolikamečiai. Taigi, rinkimų amžiaus cenzo sumažinimas dar nereiškia, kad priėmus Konstitucijos pakeitimą Seimą užplūs trečiakursiai, nes pirmiausia kiekvienas kandidatas turi užsitarnauti rinkėjų palaikymą. Tačiau žmogus jau nuo 21 metų galės kaupti politinę patirtį, susipažinti su rinkimų procesu ne tik nešiodamas vyresnių kolegų skrajutes, bet ir pats aktyviai dalyvaudamas“, – sakė A. Bagdonas.