A.Bagdonas. Milijardo vertės valstiečių rinkiminis projektas ?

Premjeras pristatė daugiau nei milijardo eurų vertės socialinių priemonių paketą, kuriuo siekiama išsaugoti darbo vietas bei padėti dirbantiesiems. Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad priimti reikalingi sprendimai, norint apsaugoti pačius pažeidžiamiausius. Tačiau išanalizavus atidžiau, matome, kad tai priemonės, skirtos specifiškai valdančiųjų elektoratui. Ar jos padės bendram ekonomikos stiprinimui?

Vyriausybė siūlo pusę metų subsidijuoti iš prastovų grįžtančiųjų ir prieš tai darbo neturėjusių atlyginimus ne mažiau kaip 50 proc. O pirmus du mėnesius siūloma finansuoti 100 proc. darbo užmokesčio iki minimalios mėmėsinės algos (607 Eur.)

Jau prieš tris savaites kalbėjau, kad kompensavimo mechanizmas nemotyvuos uždirbančiųjų daugiau nei minimalus darbo užmokestis (607 Eur.). Tokie žmonės mieliau rinksis nedarbo išmoką, kuri dalinai skaičiuojama nuo turėtų pajamų. Jei žmogus uždirba didesnį nei vidutinis užmokestį, pašalpa atitinkamai bus didesnė nei siūlomas atlyginimas. 

Taip pat toliau kalbama apie įsipareigojimus darbuotojus išlaikyti pusę metų. Tačiau kol parama verslo likvidumui buksuoja, o pajamos stipriai susitraukusios, įmonės liks pusiau gyvos, tiesiog laikančios darbuotojus dėl subsidijų. 

Vyriausybė turi suprasti, kad būtent verslas kuria darbo vietas ir parama turi būti skiriama tiek darbuotojui, tiek darbdaviui. Kas iš tų darbo vietų subsidijų, jeigu žmonės bus laikomi realiai pridėtinės vertės nekuriančiose įmonėse? 

Siūlyčiau tęsti diskusijas ne tik dėl darbo subsidijų ir išmokų žmonėms, bet ir ilgesnių mokesčių atidėjimo terminų VMI (Valstybinė mokesčių inspekcija) bei nuomos mokesčio kompensavimo, nereikalaujant iš nukentėjusio smulkaus verslo 20% įmokų. 

Kyla klausimas – ar Vyriausybė siunčia žmones į darbo rinką, ar visgi į darbo biržą?