A. Bagdonas: Kaip Lietuvą padaryti talentų traukos centru?

Lietuvą kasmet palieka tūkstančiai talentingų žmonių. Lietuvos statistikos departamento duomenimis per pastaruosius dešimt metų iš Lietuvos išvyko beveik pusė milijono gyventojų. Tarp jų – kvalifikuoti profesionalai, gabūs mokslininkai ir jauni verslininkai, kurie išvyksta dirbti bei gyventi svetur dėl palankesnių darbo ir verslo kūrimo sąlygų.

Pasaulio ekonomikos forumo pateiktame 2015–2016 m. šalių konkurencingumo tyrime Lietuva prasčiausias vietas užima pagal gebėjimą pritraukti ir išlaikyti talentus. Tyrimo duomenimis, tarp 140-ties pasaulio šalių atitinkamai užimame apgailėtinas 116-ą ir 108-ą vietas, taip atsilikdami ne tik nuo daugelio pasaulio šalių, bet ir nuo Latvijos ir Estijos.

Akivaizdu, kad norėdami sukurti klestinčią Lietuvą turime imtis didelių pokyčių. Globalioje ekonomikoje laimės tos valstybės, kurios sugebės suteikti gabiems žmonėms geriausias sąlygas kurti ir eksperimentuoti. Nuo to tiesiogiai priklauso ilgalaikė Lietuvos perspektyva, tai neatsiejama nuo konkurencingos šalies stiprinimo tikslų.

Laikas pokyčiams

Paverskime Lietuvą talentų traukos centru! Sudarykime puikias sąlygas jauniems žmonėms gyventi, dirbti ir užsidirbti Lietuvoje. Užtikrinkime, kad Lietuva taptų pirmaujanti šalis gabiems žmonėms čia kurti ir eksperimentuoti. Taip pat mūsų valstybę paverskime kvalifikuotų profesionalų, gabių mokslininkų ir jauno verslo traukos centru. Kaip tai padarysime?

Pirmiausia, mažinsime biurokratiją bei mokesčius startuolių įmonėms. Startuoliai turi potencialą sukurti didelę pridėtinę vertę šalies ūkiui ir visuomenei, pradedant darbo vietų kūrimu ir baigiant ekonomikos auginimu. Dėl to turime užtikrinti, kad jauniems verslininkams pradėti verslą būtų paprasta ir lengva. Tokie pavyzdžiai kaip sėkmingiausias Lietuvos startuolis “Vinted” ar “Trafi” rodo, jog galime sukurti produktus, kurie konkuruoja pasauliniu mastu ir tą daro neįtikėtinai sėkmingai.

Antra, kasmet padirbėti į Lietuvą pritrauksime bent 100 pasaulinio lygio mokslininkų. Remdamiesi kitų šalių patirtimi paruošėme 100-to pasaulinio lygio mokslininkų pritraukimo programą, kuri susidaro iš keturių punktų. Pirma, sukursime tyrėjams patrauklią informacinę platformą, informuojančią apie mūsų šalį, kurios žinomumas vis dar yra labai menkas. Antra, įtvirtinsime leidimą užsieniečiams laikinai gyventi ir dirbti Lietuvoje. Trečia, aktyviai bendradarbiausime su kitų šalių diplomatais, komercijos atašė ir švietimo įstaigomis, kad pritrauktumėme studentų ir inovatorių iš viso pasaulio. Ketvirta, mažinsime mokslininkų ir tyrėjų darbo vietų apmokestinimą. Visų šių priemonių kompleksas padės prisitraukti į Lietuvą aukšto lygio specialistus.

Trečia, supaprastinsime verslo perkėlimo į Lietuvą galimybes. 2015 metais Lietuvos ūkio plėtra buvo lėčiausia per pastaruosius penkerius metus. Vidaus vartojimo ir su euro įvedimu susijusių kainų varomas ekonomikos augimas negali įsibėgėti dėl didėjančios emigracijos, inovacijų nebuvimo ir stagnuojančio verslumo. Dėl to turime skatinti verslą kurtis ir plėstis būtent Lietuvoje. Kursime programas, kurios leistų inovatyviems verslams iš Rytų ir Vakarų tą padaryti.

Ketvirta, vykdysime verslo, ekonominio, kultūrinio ir medicininio turizmo pritraukimą. Tai padarysime aktyviai reprezentuodami Lietuvos verslą, mokslą ir inovacijas aukščiausio lygio tarptautinėse parodose bei mugėse.

Lietuva turi kuo didžiuotis – mokslo idėjomis ir aukštųjų technologijų sprendimais konkuruojame su pasaulio lyderiais, pirmaujame pagal ryšių ir komunikacijos technologijas, esame pirmi Vidurio ir Rytų Europoje pagal kelių infrastruktūrą ir universitetų bei verslo bendradarbiavimą tyrimų ir produktų vystymo srityje. Turime apie savo privalumus kalbėti garsiai ir parodyti užsieniečiams, kad Lietuva turi ką pasiūlyti.

Grąžinkime talentus į Lietuvą

Šie darbai padės pritraukti į Lietuvą profesionalus iš užsienio, o talentingus lietuvius – neišvykti. Tačiau ne ką mažiau svarbu yra pagaliau užmegzti ryšį su jau emigravusiais lietuviais – privalome parodyti jiems, jog Lietuvoje yra kuriamas darbui ir verslui palankus klimatas, jog jie čia yra visada laukiami. Neatleistina, jog išvykusieji kartais nurašomi, todėl turime siųsti aiškią žinią – jūs visada laukiami namuose.

Leiskime skleistis lietuvių karjeros ambicijoms ir pasiūlykime jiems dirbti tarptautinėse, naujovėms atvirose ir pasaulinio lygio galimybes suteikiančiose įmonėse.

Tik išsaugodami savo talentus ir paskatindami sugrįžti svetur išvykusius galėsime sukurti klestinčią Lietuvą.

Parašykite komentarą